Канал Артема Костюка
2.28K subscribers
1.34K photos
8 videos
21 files
530 links
Розповідаю про місто Дніпро: історія, деталі, будівництво метро.

Окремий канал про будівництво метро: https://t.me/metrodp

Для зв'язку зі мною: https://t.me/artkostyuk

Чат каналу: https://t.me/+vQLUmArvKwAxZjVi
Download Telegram

Процес реконструкції ЦУМу на початку 70-х. На фото видно, що прибудову, яка по суті збільшила будівлю у два рази - вже побудували. Колись давно я вже звертав увагу читачів на цей момент. Нагадаю про один пост і про другий.

Фото з колекції музею "Машини часу"

До речі. Підписники могли звернути увагу, що на моєму сайті artkostyuk.com останній тиждень була заглушка з інформацією про реконструкцію. Так от, заглушки вже немає - я запустив оновлений блог. Тепер залишилося частіше писати там нові статті🙂. Хоча, ви знаєте, мені довелося передивитися кожний пост, який я написав за весь час існування блогу і скажу вам, що було цікаво згадати ці пости - вони дійсно дуже непогані...
Так от, тепер мій новий блог виглядає свіжіше, працює краще. Також я переклав його на українську (окрім старих статей), видалив шкідливі процеси, якими був заражений старий сайт. Користуйтеся.

До виходу нового сайту я зробив пост. Ці фото вже з'являлись на сторінці Олександра Волока, тому їх багато хто бачив. Втім я вирішив опублікувати їх в форматі статті і у своєму блозі - я детально проаналізував майже кожну світлину, порівняв види на них із сучасними видами. Це справжній скарб.

https://artkostyuk.com/history-dnepr/dnipropetrovsk-1942-roku-na-svitlynah-ugorskogo-arhivu.html
Катеринослав, провінційне містечко, великий ринок у центрі міста. Знято приблизно з перехрестя Проспекта та Катеринославського Кельнського бульвару. Тут цікава деталь, яка нечасто трапляється на фото: прямо по Проспекту проходить велика канава з річкою Жабокряч (придивіться у правій частині кадру). Канава закінчується порталом у тунель колектора, який на той момент вже частково побудували. Є світлина приблизно тих років, на якій краще видно вхід річки під землю. Додам ще стару схему міста, де видно, як канава йшла з балки на Проспект.

Цікава мені тема про цей колектор, я проходив його кілька разів і писав велику статтю-огляд. Але все одно я дуже рекомендую більш цікавий і розгорнутий відеоогляд мого друга Den Weissman - він цю тему вивчав детальніше і доказав, що назва цієї річки не Половиця, як думає більшість - а саме Жабокряч.

Вибачте за багато посилань у пості, намагався максимально зрозуміло і стисло все поєднати.

Джерело фото: Uspace Dnipro
Щось я останнім часом мало приділяв увагу Дніпру на проекті OldMaps, хоча оновлень в інших локаціях України іноді роблю по декілька на тиждень. Про всі ці оновлення я пишу в на спеціально створеній сторінці у FB.


Десь півроку тому на ваші донати я замовив в архіві дві смуги супутникових знімків, датованих 12 травня 1967 року. Відрізав від них фрагменти і покрив весь Дніпро та найближчі міста поруч. Таким чином я покращив хронологію історичних шарів 60-80-х років. Знімки середньої деталізації - машини на дорогах не видно. Але загальний вигляд міст, нитки вулиць і великі будівлі проглядаються непогано.

Реліз до випуску

Перегляд шару

.
#oldmapsdp
А я все шукаю докази наявності тролейбусної лінії на дерев'яному центральному мосту (який знаходився майже на місці сучасного до його побудови). Власне, колись я вже публікував здавалося б беззаперечні докази цього, але все одно я не закрив це питання, тому що на тому фотодоказі є тільки кронштейни контактної мережі - хотілося б побачити повноцінну КМ, а в ідеалі тролейбус на мосту.

На Pastvu з'явилася цікава фотографія, можливо ми стали ближче до закриття питання. Я майже впевнений, що по мосту їде тролейбус.

Файл 5033х6927

Автор фото: N.Tkalenko, Джерело
Велике оновлення на OldMaps в локації Дніпра: додав чотири історичні шари, які раніше знаходилися в найперший версії проекту. Це був розділ мого блогу, який згодом став окремим відомим вам проектом. Власне, сьогодні цей розділ я закрив, перенісши всі цінні дані на OldMaps.

В релізі я коротко описав нові історичні шари, а також розказав, з чого починався цей проект:

https://oldmaps.dp.ua/blog/news/zakryttya-pershoyi-versiyi-proektu

Сподіваюсь у вас і ваших близьких все добре. З наступаючим новим роком.

#oldmapsdp
Десь пів року тому в ЗМІ несподівано набув розголосу мій пост про німецьке кладовище біля 9-ї лікарні. Спеціально для отримання більшої кількості візуальної інформації, я замовив дуже деталізований аерознімок цього району. Те, що я побачив на знімку - тільки підтвердило наші здогадки, але далі ця історія несподівано завершилась.

Цей придбаний аерознімок датований 19.06.1943 р., а такий історичний шар у локації Дніпра на OldMaps є вже давно - я цей шар оновив, додавши новий знімок. Це, до речі, одні з найчіткіших знімків міста на проекті. Видно в деталях, як виглядало місто до і після звільнення.

Посилання на реліз

Посилання на новий знімок

.
#oldmapsdp
Реліз планувалося запостити 3 січня, але тут пишуть про зліт руснявих ТУ-22 з ракетами, точність яких варіюється в +/- 2 кілометри - ми це все вже сотню разів проходили і шаримо.

А матеріал дійсно цікавий, мені важливо його запостити, навіть не дивлячись та те, що це не Дніпро.

Кам'янському дуже пощастило з наявністю таких документів. Це деталізований план міста станом на 1956 рік, у прив'язці виглядає набагато більш інформативним. Можливо хтось з підписників має подібні файли по своєму місту - а в ідеалі по Дніпру. Ми всі будемо дуже вдячні за такі історично цінні матеріали.

Реліз до оновлення за посиланням:

https://oldmaps.dp.ua/blog/maps/kam-yanske-plan-mista-1956-roku

.
#oldmapsdp
русня - гній.
Бережіть себе.
Ох, яку чудову світлину щойно запостив Олександр Волок. Видно процес благоустрою території навколо кар'єру на Червоному Камені - саме відбувається будівництво трибун. Дату зйомки Олександр не написав, але за допомогою OldMaps ми можемо приблизно її визначити - між 1975 та 1976 роком. Знято з вже побудованої на той момент 9-поверхівки на Савкіна 2.
Світлина доволі відома - вона з'являлася в форумі мого блогу ще п'ять років тому. Як-то кажуть, просто залишу її тут.

Трамвай у тривагонній системі повертає з Проспекту у бік вул Центральна, де сьогодні карусель. Все це відбувалося приблизно на початку 50-х точно по центру сучасної площі Героїв Майдану. Ці деталі більше для нових підписників, старожили про цей факт і так знають.
Гарний ракурс, але погана деталізація - фото у роздільній здатності прев'ю. Це панорама з кольорових світлин, які з часом вицвіли - кольори додатково були посилені. На панорамі мало деталей, по яким можна точно сказати рік, хоча ЦУМ вже є, але Амурський міст цілий - тобто це після 1938 до 1943 (варіант 1942-й - проліт моста можливо вже відновлений, не видно текстури). Знято з верхніх поверхів знесеного "будинку з Атлантами".


Це ж фото у 2675x1265 px, можливо хтось зможе покращити деталізацію, наприклад за допомогою ШІ (я зробив на швидкоруч).


Джерело: форум reibert.info, дякую Сергію Мушенку за наводку.

UPD: приклад оригінального кольору однієї з світлин.
Новий великий пост в моєму олдскульному блозі.

Нещодавно підписник Олександр Ткаленко прислав мені більше 220 сканованих фотографій зі свого сімейного архіву. Причому видно, що він вибирав окремі фото, де, окрім як його родичі, присутні види міста. Я розділив серії на дві частини: 50-ті і 70-ті роки, першу частину власне я щойно опублікував.

Люди фотографувались у кількох локаціях - я розсортував знімки по цим локаціям і детально іх проаналізував. Вийшов доволі великий і місцями цікавий пост, сподіваюсь ви знайдете час його почитати

https://artkostyuk.com/history-dnepr/dnipropetrovsk-na-svitlynah-simyi-tkalenko-50-ti.html
Отримав від Південного Методистського Університету (Далас, США) оригінальній скан, ліцензію і право на публікацію відомого аерознімка Катеринослава 1918 року. Так, цей знімок вже давно існує і на OldMaps і у моєму блозі, але до цього він був "напівофіційним". Оригінальний скан з роздільною здатністю на третину кращий, ніж був до цього, тому я перезалив новий файл на сервер. Пізніше спробую поекспериментувати з чіткістю, але не впевнений, що буде велика різниця.

https://oldmaps.dp.ua/static/1918

Реліз до оновлення

.

#oldmapsdp
Вирішив остаточно закрити питання по аерознімкам 1918 року - отримав ліцензію і на другий відомий всім знімок з того ж альбому. Дирижабль чи то літак пролітав над парком Шевченка на відносно невеликій висоті, тому на знімку видно навіть людей.

Вже перезалив його на сервер:

https://oldmaps.dp.ua/static/19182/

З цим файлом я теж спробую попрацювати і покращити чіткість. Якщо щось вийде - покажу.

Ну і якщо не бачили подивіться інші статичні файли цього розділу OldMaps - там їх вже дев'ять штук.

#oldmapsdp
anim_shevchenko-1918-1.gif
4.4 MB
До речі, мій інтерес до "було/стало" почався саме з цієї анімації. Я зробив її ще у 2013 році
Ох, які приголомшливі світлини щойно прислав мені Василь Галушка.

Василь вивчає історію свого району Сонячний, колекціонує світлини, розповідає багато цікавого про масив у групах району. Ми з ним іноді також комунікуємо і цього разу він показав дві фотографії селища Сахалін початку 60-х років з архіву Лідії Іванівни (помічено саме так).

Власне, селище Сахалін знаходилося на місці сучасного Сонячного. Ще до появи масиву, окрім приватного сектору, буквально на березі річки були побудовані дві дзеркальні 3-4-поверхові сталінки. Сучасна адреса цих будинків: Сонячна Набережна, 62 (Малиновського) та Балакліївська, 2 (Мурманська). На світлинах видно саме ліву сталінку - Балакліївська, 2. Точне місце зйомки на супутниковому знімку 1965 року.

Додав сучасний вид приблизно з того ж місця.