Loading...
X

Днепропетровск, пр. Гагарина 1942 год


Несколько очень интересных снимков проспекта Гагарина. В то время это была улица Лагерная.

На фотографии подписано, что это Ростов, но на самом деле это не так:


Этот же дом на другой фотографии и целиком:

Это дом № 33 по пр. Гагарина, находится он на перекрестке с ул. Чернышевского. Как видно, фасад с тех пор практически не изменился. Самое интересное на этих фотографиях — трамвайная линия, поворачивающая на проспект в сторону Феодосийских казарм. Тогда по ней ходили трамваи маршрутов 7 и 10 (см. схему 1940 года). Напомню, о закрытых трамвайных линиях я когда-то написал большой обзор.

Есть еще две фотографии, но о локации я буду говорить не со стопроцентной уверенностью. Стиль фотографии тот же, подписано так же — Ростовом:

Я подозреваю, что эти же пленные изображены и на титульной фото «с Ростова». Их вели вверх по Гагарина и на этой фотографии они проходят мимо Феодосийских казарм. Меня дезориентирует то, что сегодня фасад казарм выглядит несколько иначе, хотя его вполне могли видоизменить после какой нибудь реконструкции. Ниже фотография возможно этих же пленных, снятая определенно с того же места, но под другим ракурсом:

полный вариант фотографии

Снимки взяты с сайта Ростовской истории.


 1. Олексій Адамчик

  У facebook пишуть, що фото Сімферопольських казарм «ПРАКТИЧЕСКИ нет». Покажіть, будь-ласка, те, що є!
  Щодо будинку на 3, 4, 5 фотографіях, я теж вважаю, що Феодосіїські казарми виключені (тим більше, що трамвайних колій-то і нема), але рішення центру фасаду схоже на «задні» фасади казарм Скоробогатова (цих же — Феодосійських). Це — аргумент за Дніпропетровськ (як і інформація сайту Темерник, що фотографія 4 (5) підписана як Дніпропетровськ).
  Можна спробувати побудувати якісь здогади за допомогою аерознімку 21.08.41, можна пошукати на Чічеріна, але там теж ніби все збереглося і таких цегляних квітів немає.
  Щодо людей, мені здається, що на 1 фотографії — не полонені, там більше жінки в білих хустках; на 3 фотографії немає військової форми — правдоподібно, що партизани, або просто якісь цивільні; на 4 (5) фотографії — дійсно військові.
  Ще такі думки щодо 4 (5) фотографії: німці зовсім недавно ввійшли в місто — портрети ще висять. Якщо це Дн-вськ, то це — кінець серпня. Погода, листя на деревах цьому не суперечать, але чи можуть бути в цей час у полонених шинелі?

   
   
  Ответить
 2. Олексій Адамчик

  Велика підозра, що фотографія 3 надрукована зі зворотної сторони негатива. Порівняйте тіні на фотографіях 3 і 4.

   
   
  Ответить
 3. Артём Костюк Артём Костюк

  Олексій Адамчик говорит:

  Велика підозра, що фотографія 3 надрукована зі зворотної сторони негатива. Порівняйте тіні на фотографіях 3 і 4.

  Не зовсім зрозумів, що ви маєте на увазі и що це означає..

  І так, скоріш за все на фото різні люди. І знято у різний час. Але будівлі на 3 і на 4 фото дуже схожі. Якщо б люди йшли по Гагаріна, то їх тіні повинні були б падати инакше. Виходить, будівлі, що на фото орієнтовані с заходу на схід, а Феодосійські казарми — з півночі на південь..

   
   
  Ответить
 4. Олексій Адамчик

  Спочатку я теж вирішив, що будинок розташований з Заходу на Схід, але дуже вже великий кут між напрямками тіней на 3 і 4 фотографіях — там градусів 150. Щоб так було, потрібно, щоби один знімок було зроблено на самому сході Сонця, а інший на самому заході Сонця. Але, навіть якщо і так, то було б інше освітлення, самі тіні були б довшими, та й фотограф повинен бути якимсь любителем саме полонених саме в цьому місці. Виходячи з цього, я припустив, що один із знімків «дзеркально відбитий», що стається якщо при друці на папір перевернути негатив. Фотографія 4 мені здається віддрукована правильно — портрет Леніна зліва, Сталіна справа (хоча Ленін вгадується не чітко), сам знімок зроблено з місця пасажира (а не водія) автомобіля (це добре видно на 5 фото). Тому я спробував дзеркально відбити фото 3. Те, що вийшло додаю за посиланням:

  http://artkostyuk.com/photo/retro/gagarina1942-3_back.jpg
  http://artkostyuk.com/photo/retro/gagarina1942-4_back.jpg
  http://artkostyuk.com/photo/retro/gagarina1942-5_back.jpg

   
   
  Ответить
 5. Сергій К.

  «Меня дезориентирует то, что сегодня фасад казарм выглядит несколько иначе, хотя его вполне могли видоизменить после какой нибудь реконструкции.»

  Напочатку (до реконструкції) казарми виглядали так:
  http://itd1.mycdn.me/image?t=20&bid=772177533533&id=772177533533&plc=WEB&tkn=*sMGGIU9Dhwm1QjuJmqO6iR3BsVQ

   
   
  Ответить
 6. Галина

  Последнее фото, №4, скорее всего сделано на ул. Чкалова, по стороне Троицкого рынка, но вниз, в сторону Исполкомовской, угол Володарского. Там находится это здание из темно-темно-красного кирпича, но фасад закрывают высокие деревья. На фото военнопленных гонят в сторону ул. Чернышевского, видно что здание находится выше проезжей части улицы. В этом здании находился какой-то проектный институт.
  Спасибо за подборку фото, очень интересно!!!

   
   
  Ответить
Изменена структура комментирования: появилась возможность создавать отдельные ветки обсуждения. Древовидные комментарии можно создавать до 10 уровней. Напишите, если это не удобно.
Добавлю: вы можете использовать свою учетную запись форума для комментирования постов в блоге.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Login