Мабуть, ці два поста будуть дуже великі, тому що кількість всіх фотографій зі свого сімейного архіву, які мені прислав Олександр Ткаленко, налічує близько 220 штук. Я впевнений, що це тільки частина його сімейного архіву і він показав саме ті світлини, які мають, окрім як цінність для його сім’ї – ще велику цінність для фіксації історії міста. Дуже вдячний, що Олександр дозволив розмістити фотографії у моєму блозі – я намагатимусь цікаво про них розповісти.

Весь архів я для зручності розділив на дві частини: 50-ті роки, автор фотографій дідусь Олександра – Микола Олександрович Ткаленко, та 70-ті – автор Сергій Миколайович Ткаленко, батько Олександра. Цей пост буде присвячений 50-м рокам.

Більшість локацій вдалося впізнати, в тому числі завдяки моїм читачам Сергію Мушенку, Вадиму Пономаренко, Олександру Готвянському, Олександру Назарову, Владиславу Сіренко, Den Weissman, Артему Оліфірову, Олегу Рибці – перед публікацією мозковим штурмом в чаті ми визначили ці локації.

Для розуміння при аналізі світлин я буду додавати або сучасні види з Гугл-панорам, або посилання на OldMaps з конкретним місцем приблизно у ті роки.

Парк Сагайдак (раніше Парк Кірова, Воронцова)

01. Центральний вхід в парк. Зараз на цьому місці шляхопровід Мануйлівського проспекту та заправка WOG:

Сучасний вид з тієї ж точки:

02. Човникова станція в районі сучасного “Воронцовського пляжу”. Вид на правий берег разом з дерев’яним центральним мостом. Дуже добре видно встановлений перед мостом захист від криги – рідко де траплялися такі деталі, хоча фото самого моста вже далеко не рідкість:

Точне місце старого павільйону човникової станції знаходилося на місці бази відпочинку, яка там сьогодні:

Серія фотографій з цієї ж локації, видно деталі архітектури павільйону та види околиць:

03. Воронцовський пляж.

Дуже детальні фотографії, де на тлі дерев’яного центрального мосту. Нагадаю, це 50-ті роки, коли міст ще повноцінно функціонував

По клику на зображення вище відкриється повнорозмірне фото з цікавою деталлю: по мосту майже точно їде тролейбус – це дуже рідкісна деталь на фотографіях мосту тих років:

Доказ наявності тролейбуса на мосту є ще на одній рідкісній світлині 1949 року з колекції Валентини Лазебник – початок монтажу кронштейнів контактної мережі. Тролейбус тут ходив з 1949 по 1955 рік:

Ще кілька фотографій з пляжу парку на найближчих околиць:

04. Літній театр в парку.

Я виріс не в цьому районі і мало пам’ятаю будівлі у цьому парку, в тому числі цей кінотеатр. Мій друг Den Weissman виріс тут і добре його пам’ятає. У другій половині 90-х там сталася пожежа і з тих пір будівля стала руїнами. У 2009 році він фотографував залишки цього кінотеатру. Навіть не знаю, залишилися ці руїни сьогодні. Невелика галерея з фотографіями Den Weissman:

Район Зеленого острова

Тут важко визначити точні місця зйомки, але по деталям я спробую.

05. З двох кадрів, знятих з Зеленого острова, вдалося зшити панораму з видом на правий берег. Надані мені Олександром Ткаленко скани світлин дуже якісні, тому на панорамі можна навіть побачити окремі будівлі на правому березі. По клику повнорозмірне зображення:

06. Тут деталі правого берега видно краще:

07. В ті дні рівень Дніпра був високим, дерева у воді:

08.

09. А цей кадр знятий скоріше за все з пляжу в районі біля Амурського мосту. Цю затоку намили у 80-х, щоб побудувати новий житловий масив Воронцовський. На задньому плані видна рослинність Зеленого острова, також у воді:

10. Це той же пляж, тільки у інший бік – в сторону лівого берега. На задньому плані скоріше за все будівля з сучасною адресою Мануйлівський проспект, 9. Рідко коли можна побачити цю затоку на світлинах. В оригіналі фотографія була відзеркалена:

11. Цей знімок знятий приблизно з того ж ракурсу:

Парк Кірова (Кирилівка)

UPD: є підозра, що всі фото цієї локації відносяться до Парку Сагайдак. Тому всі пов’язані посилання на визначені локації треба проігнорувати. Оригінальний текст я не міняв.

Точні локації сьогодні визначити важко, тому що від МАФів того парку не залишилося і сліду. А зникати він почав у 1968 році, коли на цьому місці почали будувати шляхопровід над залізницею.

12. Фрагмент алеї з клумбою і альтанкою (я майже впевнений, що це у цьому місці):

13. Тут нічого не можу сказати, вперше бачу цей пам’ятник. Знаю тільки, що знято в той же день, тому що в кадрі ті ж люди у тому ж одязі:

14. Аналогічно, ті ж люди, скоріше за все у тому ж парку:

Мануйлівський проспект (Воронцова)

Околиці скверу братської могили, що на перехресті Мануйлівського проспекту і вул. Конотопської. Поруч зі сквером раніше було футбольне поле, сьогодні воно покинуте, на території футбольного поля побудували храм.

15. Огорожа стадіону і фрагмент трамвайних колій:

Точне місце сьогодні:

16. Огорожа стадіону, на задньому плані трамвайна лінія і приватні будинки на вул. Конотопській (за спиною фотографа пам’ятник невідомому солдату):

17. Сам монумент крупним планом:

18. Поруч з цим місцем:

Люди стоять на цих сходах:

19. Також поруч з цими знімками були кадри якоїсь ходи. Вулицю, по якій йде натовп, мені впізнати не вдалося:

Інші фото цієї локації:

Бюст Брандису А.Я.

20. Пам’ятник Брандису в районі перехрестя Калинової і Слобожанського проспекту….

…я спочатку так подумав, але мене засмутила красивої архітектури будівля ліворуч від пам’ятника:

У 1944 році, за п’ять років до встановлення бюсту на місці, де він стоїть сьогодні – взагалі нічого не було. Тому я припустив, що бюст Брандису спочатку стояв не в цьому місці. Більшість джерел цитують один і той самий абзац з датою встановлення пам’ятника (9 травня 1949 року), але без вказання точного місця. Відповідь я знайшов на сайті Управління з питань охорони культурної спадщини ДМР, мої здогадки підтвердились:

Залишилося встановити точне місце. Тут мені знову допоміг вже знайомий вам Den Weissman і його професійна чуйка як архітектора. Він знайшов цю будівлю. Сьогодні вона трохи перебудована, але багато архітектурних деталей на фасаді ще залишились:

Це будівля колишнього інституту мінеральних ресурсів, у 50-х тут був виконком АНД, вул. Каруни, 1:

(фото: Den Weissman)

Тобто судячи з ракурсу фото точка зйомки була приблизно тут. Пам’ятник був встановлений точно, де червоний хрестик:

Зверніть увагу на аерознімку 1941 року прямо перед центральним входом будівлі райвиконкому був сквер, посеред якого теж був пам’ятник. Власне, фрагмент цього пам’ятника видно на фото нижче.

21. Фотограф стоїть спиною до райвиконкому, на задньому плані житловий будинок з сучасною адресою Каруни, 2:

Завершуючи аналіз локації, додам, що вулиця Шосейна це колишня назва проспекту Мануйлівського (Воронцова) (стаття у Вікіпедії). Судячи з даних сторінки Управління з питань охорони культурної спадщини, бюст Брандису мав бути встановлений в районі перехрестя сучасних Мануйлівського проспекту і Каруни – а це зовсім інше місце. Можливо співзвучна назва “Новомосковське шосе”, як називався до 1962 року Слобожанський проспект, була сплутана з назвою вулиці Шосейна. Наче визначилися.

Музична школа №10 (був. школа №69)

22. Побудована у 30-х. У 50-х тут була 69-та школа:

23. У дворі школи. Тут на задньому плані цікава деталь – водонапірна вежа заводу НТЗ:

Мій друг Den Weissman зняв дуже цікавий сюжет про це місце, а точніше про Шухівську вежу, яка була на цьому місці до 1944 року.

24. Також у дворі школи, на задньому плані один з входів:

Парк Шевченка

25. Палацу Студентів менше десяти років. Цікава обстановка, красива архітектура фонтана:

Спочатку мене засмутили високі тополі біля будівлі, але можливо їх не спилювали при будівництві Палацу. Майже точно ті самі дерева видно на знімку руїн Палацу Потьомкіна 1949 року.

26. Колонада зблизька:

27. Колонада з іншого боку Палацу. До речі, я нещодавно вперше пройшов до цього балкону (не знаю, чому раніше тут не був). Так от цей балкон і колонада тільки візуально нагадують вхід у будівлю, насправді це шось на кшталт оглядового майданчика. Вхід був на нижньому рівні, там кінотеатр:

28. Старий пам’ятник Тарасу Шевченко. У 1961 році його демонтували і перенесли у селище Шевченко:

Сьогодні, ви знаєте, залишився тільки постамент:

29. Центральні сходи до оглядового майданчика в парку:

(сучасний вид)

30. Гарний вид на Мерефо-Херсонський міст. Тут йому теж менше десяти років після відновлення:

31. Не менш гарний вид зі скель на Дніпро і острів. Набережну будувати ще не навіть не починали:

Дамба на Мандриківці

Я багато бачив цю косу на аерофотознімках, але жодного разу не бачив зблизька. Цінні і цікаві світлини:

32. Гранітна дамба, знаходилась в районі сучасного Бартоломео:

Такі дамби будувались для перешкоджання течії і захисту берега від розмиву. Її залишки ще видно у північній частині коси Воднолижного стадіону

33.

Подібні дамби були багато де у межах міста і не тільки. На Гідрокарті 1929 року добре видно ці дамби, називались вони “Полузапруди”. Більшість цих споруд пішли під воду після будівництва ГРЕС, але сліди деяких можна знайти навіть сьогодні.

Інші локації

34. Вид на Мандриківку. На задньому плані через два десятка років з’явиться масив Перемога:

35. Хрестовоздвиженська церква на території Будівничої академії. Здається її переобладнали в гімнастичний спортзал:

Будівлю добре видно на аерознімку 1944 року.

36. Хода по Проспекту. Знято скоріше за все з вікна готелю Україна, на задньому плані видно шпиль Головпоштамту:

37. Люди на краю східної трибуни стадіону Металург. Праворуч в кадрі видно триповерхову будівлю Коледжа технології і дизайну, Костомарівська, 1:

Тут вони стоять:

Невпізнані локації

Пост вийшов дуже великим, тому залишки фотографій з невпізнаними локаціями я оформлю в окремий альбом. Думаю це поруч з тими місцями, які я описав в статті. В принципі, ці світлини несуть небагато історичної інформації:

Незабаром чекайте другу частину з фотографіями 70-х.


Буду вдячний за підтримку моїх проектів, в першу чергу oldmaps.dp.ua – це і придбання нових матеріалів і додатковий стимул для автора. Незабаром також потрібно проплачувати великий об’єм хостингу. Для зручності я додав проект OldMaps до ще однієї донат-платформи Buy Me a Coffee. Підписники там і на Patreon мають доступ до матеріалів раніше за всіх, вони тестують зі мною нові прив’язані карти, отримують додаткові плюшки у вигляді оригіналів файлів. Також проект можна підтримати іншими способами. Дякую, що користуєтесь.

Але в першу чергу підтримуйте ЗСУ.